ב- 21 בינואר מוחמד אל-כורד ביקר באוניברסיטת מינסוטה לשיחה עם 80 סטודנטים בהנחיית SJP (סטודנטים למען צדק בפלסטין). לראות את אל-כורד מתארח בקמפוסים אמריקאים בפורומים של ארגונים אנטי-ישראלים, או אפילו על ידי מחלקות לימודים של אוניברסיטאות הפך למראה שאנו רגילים לראות יותר ויותר. אז איך זה הפך לנורמה שפעיל פלסטיני שלא חש בושה לשתף את תמיכתו במחבלים מורשעים ברשתות החברתיות מצא בית חם באוניברסיטאות אמריקאיות?!  הדוגמא האחרונה לכך, אל כורד אהב פוסט מסית שיצא ב- 6 לאפריל בטווטיר, המצדיק את מעשי הטרור שמבצעים מחבלים פלסטינים. הפוסט אפילו קרא לאזרחים ישראלים שגרים בתוך גבולות הקו הירוק “מתנחלים”.

למי שלא מכיר, מוחמד אל-כורד הוא פעיל פלסטיני בולט, עיתונאי ומשורר, אשר השיג הכרה בינלאומית ומעמד גבוה כתומך בפלסטינים. אל-כורד עלה לגדולה בשנה שעברה בגלל שדיבר נגד “גניבת הקרקעות” בשייח ג’ראח, שכונה במזרח ירושלים. מעבר לדעות הלאומניות שלו, לאל-כורד התבטאויות אנטישמיות מזעזעות שלא רחוקות מהאמרות הנוראיות שהנאצים אמרו על היהודים; הוא האשים את הישראלים בתאווה לדם פלסטיני, ובנוסף הוא מעז להשוות בין ישראלים לנאצים.

למרות נסיונותיו של אל-כורד לנכס לאירועי שייח ג’ארח גוון פוליטי ולאומני מצד ישראל, זה לא המצב. ממשלת ישראל לא לוקחת צד בסכסוך על הקרקעות בשייח גארח, ולמעשה כל הסכסוך בשייח ג’ארח הוא גרידא מחלוקת על זכויות בעלות ושכר דירה. מאותה סיבה, הדיירים הפלסטינים פונו מבתיהם לאחר שלא שילמו שכר דירה.

אותן קרקעות נמצאות בבעלות התאחדויות יהודיות טרם הקמת מדינת ישראל ב 1948. יתר על כן, הוסכם ב 1982 עם התושבים הערבים בשייח ג’ארח שהם יישארו בבתיהם כדיירים מוגנים, כל זמן שהם ישלמו שכירות לבעלים היהודים. כאשר התושבים הערבים בשכונה לפתע החליטו לא לעמוד בהסכם ולהפסיק לשלם את שכר הדירה, הם נאלצו על פי חוק להתפנות ממקום מגוריהם. זאת לא קרקע שנגנבה על ידי מדינת ישראל, אלא מדובר בפורעי חוק שהחליטו להתנחל בבתים של אחרים מבלי לשלם שכר דירה. אגב, שכר הדירה שחויבו לשלם תושבי שייח ג’ארח היה מלכתחילה נמוך במיוחד ולא הועלה במהלך השנים כיוון שהתושבים הוגדרו כדיירים מוגנים, ובכל זאת הם בחרו שלא לעמוד בהסכם כיוון שהם טענו שהם “הונו”.

 

 “שגרירי קמפוסים” או ליתר דיוק “בריוני קמפוסים” כמו אל-כורד שבראש מעיינם לא עומדת טובת הפלסטינים, אלא הכפשת מדינת ישראל, שוללים מהיסוד את זכותה של מדינת ישראל להתקיים בשלום.

במשך שנים אל-כורד מסית בגלוי לאלימות נגד העם היהודי ומדינת ישראל. ב-2014 אל-כורד קרא  בטוויטר ל”אינתיפאדה שלישית”. כלומר לרצח יהודים, כפי שעשו האינתיפאדה הראשונה והשנייה שהביאו לטב 1,300 קורבנות ישראלים.

 

בדצמבר האחרון בשכונת שייח ג’ארח נדקרה אם שהייתה בדרך עם ילדיה לבית הספר, על ידי מחבלת בת 14! כמובן שאל-כורד לא הוציא על כך שום הודעת גינוי, כיוון שהוא בעצמו מעודד התנהגות כזאת ברשתות  . החברתיות. במהלך המבצע של ישראל נגד החמאס במאי 2021, אל-כורד איחל מוות ליהודים בציוץ “אני מקווה שכל אחד מהם ימות בדרכים המייסרות והאיטיות ביותר. אני מקווה שהם יראו את אמם סובלת. אני מקוו  שהטרוריסטים(ישראלים) האלה יקבלו את המגיע להם פי עשרה”. וזה לא נגמר שם. אל-כורד האשים את ישראל בכך שנאלצה להגן על אזרחיה מפני 4,500 הטילים שנורו על ידי החמאס במאי האחרון.

הטענה של אל-כורד שישראל עוסקת בחיסול הילידים הפלסטינים הפוכה מהמציאות. מאז פלישת צבאות ערב למדינת ישראל ב 1948 מספר הפליטים הפלסטינים גדל מ 700 אלף ל 5.5 מיליון פליטים היום.

באשר לשייח ג’ארח – בית המשפט הישראלי ניסה פעמים רבות לפתור בדרכי גישור א-פוליטיות את סוגיית הקרקעות. התחנונים המאוסים של הצד הפלסטיני והצגת הנרטיב של הקורבן אחרי סירוב עיקש לנסות לפתור את סוגיית שייח ג’ארח מעידה על איך הציבור הפלסטיני ומנהיגיו נוהגים כלפי מו”מים עם ישראל. דוגמא לכך שבית המשפט הישראלי מנסה ללכת לקראת המשפחות הפלסטיניות היא הפסיקה של בג”ץ ב 1.3.22, שארבע משפחות פלסטיניות בשכונת השייח’ ג’ראח ישארו במגוריהם עד שמשרד המשפטים יישב את תביעות הבעלות שלהן על הנכס.

המאבק על שכונת שייח ג’ארח הוא לא רק מאבק תודעתי אלא גם במאבק אלים. כמו באפריל 1948, כשפורעים פלסטינים ביצעו טבח מחריד בשייח ג’ראח, והרגו 78 יהודים בהם רופאים, אחיות, חולים ואחרים, שהיו בשיירה עד להר הצופים ולבית החולים הדסה.  בגלל שזיכרונו של אל-כורד מאד קצר וסלקטיבי, אזכיר שבמהלך אותה מלחמה כבשו הכוחות הירדניים הפולשים את יהודה ושומרון, כולל שייח’ ג’ראח וחלקים נוספים של ירושלים – והיהודים ששרדו את הלחימה נאלצו לברוח משם. השלטון הירדני השתלט על כל רכוש בבעלות יהודים ברחבי, כולל מבנים יהודיים ואדמות בשייח ג’ראח.   רק ב 1967 ישראל קיבלה את השטחים לאחר מלחמת ששת הימים; התנועות היהודיות הוכיחו את חזקתם על שייח’ ג’ראח בבית המשפט. הם לא ניסו לפנות את המשפחות הפלסטיניות, אלא רק בישרו להם שהם יתחילו לשלם שכר דירה.

אם נלך עוד אחורה בהיסטוריה נגלה שאדמות שייח ג’ארח נרכשו בצורה חוקית על ידי ועד של יהודים אשכנזים וספרדים ב 1876. אותה קבוצה רכשה את הקרקע של קבר שמעון ושדה צמוד של 18 דונם. כבר כמה מאות שנים לפני כן, יהודים נהגו לעלות לקבר. היהודים הספרדים החלו לבנות בתים באזור, והקימו קהילה שבסופו של דבר מנתה מאות, אך לנוכח האלימות הערבית בשנות ה- 30 של המאה ה- 20 הקהילה הלכה ופחתה. לאור ההתבטאויות וההסתה שלו, אני נדהם כיצד אל-כורד יכול להיכנס לתחומה של ארה”ב עם התמיכה הגלויה שלו בטרור. מעבר לביטוי השנאה, אל-כורד משתדל לנבל את פיו ככל יכולתו ברשתות החברתיות. ב- 18 לינואר הוא צייץ בטווטיר “שתלך לעזאזל ישראל וכת המוות של רצח עם שהיא הציונות”. זה “גיבור התרבות” שקמפוסים נושאים אליו עיניים? מעבר למה שזה אומר עליו, זו גם צריכה להיות נורת אזהרה לאווירה האנטישמית והאנטי-ציוניות ששוררת בקמפוסים בשנים האחרונות.

אוניברסיטאות צריכות להיות מקום עם חופש ביטוי, אבל הן גם צריכות להבדיל בין חופש ביטוי להסתה. זה גבול שלפעמים יכול להיות מאד דק, אך במקרה של אל-כורד אי אפשר לפספס את זה. הקמפוסים בארה”ב הם מראה לחברה האמריקאית, והשפעתו של אל-כורד  ממשיכה לחלחל גם מעבר לקמפוסים.

 נכתב על ידי יועץ קמפוסים של קארמה ישראל 2021-2022. תום יוחאי.

פורסם במקור בזמן ישראל

 

 

arrow-rightArtboard 2arrowArtboard 1awardArtboard 3bookletArtboard 2brushArtboard 2buildingArtboard 2business-personArtboard 2calendarArtboard 2caret-downcheckArtboard 10checkArtboard 10clockArtboard 2closeArtboard 2crownArtboard 2documentArtboard 2down-arrowArtboard 2facebookArtboard 1gearArtboard 2heartArtboard 2homeArtboard 2instagramArtboard 1keyArtboard 2locationArtboard 2paperclipArtboard 1pencilArtboard 2personArtboard 1pictureArtboard 2pie-chartArtboard 2planeArtboard 2presentationArtboard 2searchArtboard 2speech-bubbleArtboard 1starArtboard 2street-signArtboard 2toolsArtboard 2trophyArtboard 1twitterArtboard 1youtubeArtboard 1