לאחרונה, השעיית סטודנטים המביעים אהדה כלפי חמאס הוביל לוויכוחים בנוגע לחופש הביטוי, חירויות האזרח והצורך להגן על ישראל מפני איומים פוטנציאליים. עיתון הארץ ותא הסטודנטים של חד”ש באוניברסיטת תל אביב טוענים שנטפלים לאותם סטודנטים, לגביהם ישנן ראיות ברורות על תמיכה במעשי הטרור של החמאס ב- 7 באוקטובר ברשתות החברתיות. אין מדובר רק בהוספת דגל פלסטין לפרופיל כהזדהות. אני בעצמי שלחתי עדויות לרקטור של אוניברסיטת תל אביב, ולאחר מכן התברר על ידי מקורות רשמיים באוניברסיטה שאותם סטודנטים לא הושעו.

מאז מתקפת הטרור הנוראית של החמאס ב- 7 באוקטובר, חשבנו שראינו הכל, את מעשי הטבח, הבזיזה, האונס והחטיפה שביצע ארגון טרור מפלצתי באזרחיות ואזרחים ישראלים ותושבים מכל העולם. ארגון הטרור לא בחל באמצעים ובצורות הזוועתיות שבחר לבצע את אחד מפשעי המלחמה הנוראיים בהיסטוריה. מעל לחודש ממשיכות להצטבר עוד עדויות מצמררות וקמפיינים המגנים את חמאס.

מצד שני, קיימת מגמה הולכת ועולה של תמיכה או הצדקה של המעשים הלא הומניים של ארגון הטרור הנתעב, מצד ארגוני סטודנטים ויחידים. כולנו שמענו על המצב המחפיר בקמפוסים בארה”ב, בריטניה וגרמניה, אבל לצערנו הרב הרעה החולה הזאת לא פסחה גם מעל קמפוסים ישראלים, בהם סטודנטים ומרצים הביעו תמיכה במעשי הטבח של חמאס ובקריאות שעלו על ידי אנטישמיים ברחבי העולם כמו “From the river to the sea Palestine will be free” ,קריאה גלויה להשמדת מדינת ישראל באמצעות טיהור אתני של יהודים. לעתים קרובות מדובר בקריאה לאלימות ולטרור על ידי הפלסטינים. לא מדובר רק בסטודנטים ערבים. אחד הפוסטים המדוברים היה של סטודנטית בשם עמית כהן, שגיחכה על קשישה שנחטפה לעזה.

חמאס מוגדר כארגון טרור על ידי מספר מדינות וארגונים בינלאומיים, כולל ארה”ב, האיחוד האירופי, קנדה וישראל. השעייה או מעצר של סטודנטים התומכים בחמאס אינה מקארתיזם, אלא תגובה לעבירה פלילית של “פרסום דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה טרור, תמיכה בו או הזדהות עמו”. בניגוד לתופעת המקארתיזם שהייתה רווחת בארה”ב בשנות ה-50, שכללה האשמות לא מבוססות וטרגוט אמריקאים על סמך אמונתם הפוליטית, פעולות נגד ישראלים התומכים בחמאס ננקטות עקב חששות הקשורים לביטחון הלאומי ולפעילות הבלתי חוקית. אפילו דמוקרטיות ליברליות כמו צרפת וגרמניה מעגנות בחוק מאבק באזרחיהן שתומכים בחמאס כמו עונש מאסר, עבירה פלילית ושלילת אזרחות.

בפרפראזה על האמירה האומללה של מזכ”ל האו”ם, אנטוניו גוטרש , הפוסט של תא חד”ש באוניברסיטת תל אביב לא התרחש בוואקום. במשך שנים חד”ש והסטודנטים הפעילים בתאים הסטודנטיאליים שלו, יהודים וערבים מנסים להציג תמונת מצב של רדיפה בקמפוס, למרות שלא כך הדבר. סטודנטים אנטי-ציוניים בישראל משתמשים בחופש הביטוי כדי להסית בתוך קמפוסים ישראלים. כמו במקרים קודמים, גם פה התא הסטודנטיאלי של חד”ש עובדים לפי רוח המפקד, או במקרה הזה של ח”כ עופר כסיף שאמר ב- 10 באוקטובר, 3 ימים אחרי מתקפת הטרור הנוראית, ש”ישראל רצתה באלימות הזאת”.

במשך יותר מחודש נמסרו עדויות מפורטות על תמיכה של סטודנטים ישראלים במתקפת הטרור הזוועתית של החמאס. אך נראה כי ישנן אוניברסיטאות שבחרו לא להשעות או לסלק את אותם סטודנטים ורק לנזוף בהם: במכללת סמינר הקיבוצים שטענה כי תטפל בחומרה בכל מקרה של תמיכה בטרור, אולם בפועל בחרה שלא להשעות סטודנטים שתמכו בחמאס על ידי שיתוף תמונות וסרטונים ברשתות החברתית תוך קריאות שמחה ושבח.

הטכניון לעומת זאת, לא רק שלא מטפל בסטודנטים תומכי טרור, הוא טוען ש”מטרת הפרסומים היא להרחיב את השסע בחברה ובקמפוס”. לדברי אחד הסטודנטים שהגישו את התלונות, מתוך 18 תיעודים שהוצגו לטכניון, הנהלת המוסד פתחה רק ב-4 הליכי משמעת. לאור המגמה המטרידה הזאת, גם תורמים לטכניון מאיימים שיפסיקו את התמיכה הכספית במידה ולא יסולקו אותם סטודנטים תומכי טרור. לדאבוני, גם זו אינה הפעם הראשונה שהטכניון מאפשר בין כתליו התבטאויות ופעילויות קיצוניות כאלה. רק באוגוסט האחרון פורסם ש”ריוואק“, תא אסלאמיסטי אנטי ציוני ואנטי להט”ב בחסות הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית הפועל בטכניון, פרסם פוסט נגד הקהילה הגאה בו נכתב: “התפשטות הניוון הזה מסוכנת מאוד, מדובר בפירוק, הוללות ומעשה מחפיר המפורר את המערכת המשפחתית”.

במשך שנים, אוניברסיטאות ישראליות נתנו יד חופשית לאמירות מקוממות של קבוצות סטודנטים פרו פלסטיניים, שהיו בעצם בעייתיות ועל גבול ההסתה. מה שראינו בחודש אוקטובר האחרון זו התוצאה של רפיסות ארוכת השנים של קמפוסים שמאפשרים על אדמתם להקים דוכנים, אירועים עם דוברים וסרטים בעייתיים כנגד מדינת ישראל, החל מיום הנכבה, יום האדמה ומבצע שומר החומות.

אפילו בקמפוסים בארה”ב ואצל תורמיהם החלה התעוררת: תורמים לאוניברסיטת הארוורד משכו את התרומות שלהם לאחר שהאוניברסיטה לא חשפה את שמות הסטודנטים שטענו שישראל היא האחראית לטבח. אוניברסיטת ברנדייס שבמדינת במסצ’וסטס הפסיקה את פעילותו של תא הסטודנטים SJP(סטודנטים למען צדק בפלסטין) בשל תמיכת הארגון בחמאס והצהרות אנטישמיות מצד אנשי הארגון.

חשוב לומר שלא מדובר בקמפיין נגד ערביי ישראל, שרוב של 80% מהם מתנגד למתקפת הטרור של החמאס. מתקפת הטרור של החמאס שכונתה על ידם “מבול אל אקצה” לא נועדה לקדם שום תהליך מדיני או לשפר את חייהם של פלסטינים. נהפוך הוא, מחבלי החמאס רצחו מעל ל-20 ערבים ישראלים באותה מתקפת טרור רצחנית.

אני מקווה שזאת תהיה קריאת השכמה לאוניברסיטאות הישראליות, כיוון שפה בארץ סטודנטים ישראלים מראים מורת רוח מלחזור ללימודים כשלצידם עלולים ללמוד תומכי טרור. חוץ מחוויית הלימודים, הקמפוסים צריכים להיות מקום שנותן תחושה של ביטחון והגנה.

arrow-rightArtboard 2arrowArtboard 1awardArtboard 3bookletArtboard 2brushArtboard 2buildingArtboard 2business-personArtboard 2calendarArtboard 2caret-downcheckArtboard 10checkArtboard 10clockArtboard 2closeArtboard 2crownArtboard 2documentArtboard 2down-arrowArtboard 2facebookArtboard 1gearArtboard 2heartArtboard 2homeArtboard 2instagramArtboard 1keyArtboard 2locationArtboard 2paperclipArtboard 1pencilArtboard 2personArtboard 1pictureArtboard 2pie-chartArtboard 2planeArtboard 2presentationArtboard 2searchArtboard 2speech-bubbleArtboard 1starArtboard 2street-signArtboard 2toolsArtboard 2trophyArtboard 1twitterArtboard 1youtubeArtboard 1