ב-12 באפריל 1945 ביקר גנרל אייזנהאואר באוהרדרוף, תת-מחנה של בוכנוולד. עם שובו לארצות הברית הדגיש את חשיבות הפצת האמת על השואה:

ערכתי את הביקור בכוונה, כדי להיות בעמדה לתת עדות ממקור ראשון לדברים האלה, אם בכלל, בעתיד, מתפתחת נטייה להאשים את ההאשמות הללו רק ב”תעמולה”.

דבריו של אייזנהאואר עדיין נכונים שבעים ושבע שנים מאוחר יותר. בפברואר 2022, אוניברסיטת שפילד האלאם באנגליה החזירה לתפקידה את שאהד אבוסלמה, מרצה שותפה, לאחר שהיא הגנה על כרזה של סטודנטים שאמרה: “תפסיקו את השואה הפלסטינית”. בטוויטר כתבה אבוסלמה כי היא מבינה מדוע השתמשה הסטודנטית במונח שואה בהתייחסות לתקיפות ישראל בעזה. בעיניה זו הייתה דרך לעורר תגובות מהאירופים הנוגעות לפלסטינים ולעורר פזמון חדש של “לעולם לא עוד”. בלי להתייחס לעובדה שהפעולות הצבאיות של ישראל בעזה הן בתגובה לירי רקטות חסר הבחנה מצד חמאס או שנעשו מאמצים לצמצם את הפגיעה באזרחים באמצעות תקיפות מדויקות והקש בגג.

טבענו את הביטוי “לעולם אל תשכח” בנפש הקולקטיבית שלנו כדי למנוע שואה נוספת להתרחש. ובכל זאת, האם השואה איבדה את משמעותה? ברשתות החברתיות ובקמפוסים במכללות, אנטי-ציונים עשו להם הרגל להשוות את מצוקת הפלסטינים עם השואה. ההיסטוריונית דבורה ליפשטדט מתארת השוואות כאלה בין יהודים בישראל לנאצים כצורה של “הכחשת הליבה הרכה”, המכונה גם היפוך שואה.

מ-1939 עד 1945, יותר משישה מיליון יהודים נרצחו על ידי המשטר הנאצי ומשתפי הפעולה שלהם. ברחבי אירופה בוצע דה-הומניזציה של יהודים, אשר נשלחו למחנות ריכוז ונרצחו בתאי גזים. עם זאת, פעילים אנטי-ישראלים בקמפוסים במכללות טוענים שיש “שואה פלסטינית”. הם מאשימים שישראל מבצעת רצח עם וטיהור אתני נגד הפלסטינים מאז הקמת המדינה היהודית.

בהתייחסו ל”נכבה“, אנטי-ציונים טוענים בטעות כי למעלה מ-700,000 פלסטינים נעקרו מבתיהם מאז קום המדינה היהודית ב-1948. י. פ. סטון, סנגור ציוני ועיתונאי פוליטי שמאלני של שנות ה-40, מתאר תיאור מחריד על איך משתפי פעולה נאצים, שהיו חלק מהיחידות הצבאיות הערביות הפרו-נאציות שהגיעו לפלשתינה כדי להילחם בהקמת המדינה היהודית. על הפליטים הערבים שנמלטו מהלחימה, קובע סטון: “בזמן שכוחות הגרילה הערבים נכנסו פנימה, האוכלוסייה האזרחית הערבית עברה החוצה”. האירוניה היא ששבתאי לוי, ראש עיריית חיפה, הפציר במנהיגים ערבים להישאר בבתיהם. הם אמרו ללוי שהוועד הערבי העליון, בראשות המופתי הגדול של ירושלים ומשתף הפעולה הנאצי חאג’ אמין אל-חוסייני, הורה להם לעזוב.

יש המאשימים גם את ישראל בגזענות ובדיכוי וב”שמירה על כוח האליטה האשכנזית בתל אביב” נגד יהודי אתיופיה. כאשר מתייחסים לאוכלוסיה הישראלית-ערבית, שרים ישראלים כנראה רוצים להגביל את “הקו האדום” לערבים ל-20% מהאוכלוסייה, אחרת האופי היהודי של ישראל יעמוד בסכנה, טענה שקרית בעליל.

בניגוד לטענות אנטי-ישראליות, ישראל הצילה כ-25,000 יהודי אתיופיה מדיכוי דתי, מלחמה ורעב בכמה רכבות אוויריות. כותב הטור של הניו יורק טיימס, וויליאם ספיר, כותב כי “בפעם הראשונה בהיסטוריה, אלפי אנשים שחורים מובאים למדינה לא בשלשלאות אלא בכבוד, לא כעבדים אלא כאזרחים”. בשנת 2020 מנתה האוכלוסייה הערבית בישראל 1.96 מיליון נפש, או 21.1% מהאוכלוסייה, לעומת 20.2 אחוזים בשנת 2008. מאז 1960 גדלה האוכלוסייה הפלסטינית ב-2.65% מדי שנה. לפלסטינים שיש להם אזרחות ישראלית יש אותן זכויות כמו כל הישראלים והם משתתפים בבחירות לכנסת.

מ-9.5 מיליון יהודים ב-1933 ל-3.5 מיליון ב-1950, האוכלוסייה היהודית באירופה צומצמה באופן דרסטי בעקבות מלחמת העולם השנייה. בהשוואה לאוכלוסיית יהודי גרמניה ב-1935, נשללו מהיהודים אזרחות גרמנית וזכויות פוליטיות עקב חוקי נירנברג. למרות הראיות העובדתיות הללו, קבוצות אנטישמיות, כמו SJP, הפכו לנוהג נפוץ להמציא עובדות על השואה ברשתות החברתיות ואף להטריד ניצולי שואה.

בדיון על מנהיגות פלסטינית במהלך מלחמת העולם השנייה, מדאיג לדעת שהפלסטינים שיתפו פעולה עם הנאצים. חאג’ אמין אל-חוסייני, המופתי הגדול של ירושלים, דמות שהוזכרה קודם לכן, הושקע בחזונו של היטלר להשמיד את העם היהודי. הוא עודד מגויסים מוסלמים להצטרף לגדודי ה-SS בבלקן, קידם תעמולה נאצית בעולם הערבי, מה שהוביל לפרהוד ב-1941, לרצח של כ-200 עיראקים יהודים, ובהמשך לגירוש שאר הקהילה בעיראק. אל-חוסייני אף סייר במחנות המוות באירופה ונפגש עם אדולף היטלר. בשנת 2021, הנהגת הרשות הכירה במופתי הגדול כמודל לחיקוי, כינתה בתי ספר על שמו וכיבדה אותו ברשתות החברתיות. כאשר ל-63% מבני המילניום ודור ה-Z בארצות הברית אין את הידע הבסיסי ש-6 מיליון יהודים נרצחו בשואה, יכול להיות שקל לקבוצות אנטי-ישראליות לשכנע אותם להכחיש את השואה או אפילו לקדם תעמולה נאצית.

השואה היא נושא לימוד חיוני לסטודנטים. אין זה מתקבל על הדעת ששאהד אבוסלמה, פרופסורית באוניברסיטה מרכזית בבריטניה, תגן על ניכוס השואה, אחד הפרקים האפלים ביותר בהיסטוריה היהודית, כדי להכפיש את המדינה היהודית היחידה בעולם באופן בלתי הוגן. יתר על כן, יש להוקיע את הפעולות של קבוצות כמו SJP ו-PSC אשר מוכנות לעוות ולשקר על פעולות מדינת ישראל והשוואתן לגרמניה הנאצית.

 נכתב על ידי נעם פרוכטר, עמית קאמרה בקמפוס לשנים 2021-2022 באוניברסיטה העברית, ישראל. תורגם על ידי מור ירושלמי

 

For English press here

 

arrow-rightArtboard 2arrowArtboard 1awardArtboard 3bookletArtboard 2brushArtboard 2buildingArtboard 2business-personArtboard 2calendarArtboard 2caret-downcheckArtboard 10checkArtboard 10clockArtboard 2closeArtboard 2crownArtboard 2documentArtboard 2down-arrowArtboard 2facebookArtboard 1gearArtboard 2heartArtboard 2homeArtboard 2instagramArtboard 1keyArtboard 2locationArtboard 2paperclipArtboard 1pencilArtboard 2personArtboard 1pictureArtboard 2pie-chartArtboard 2planeArtboard 2presentationArtboard 2searchArtboard 2speech-bubbleArtboard 1starArtboard 2street-signArtboard 2toolsArtboard 2trophyArtboard 1twitterArtboard 1youtubeArtboard 1